همه چیز در مورد بیوفیدبک

بیوفیدبک

بیوفیدبک از جمله روش های نوین پزشکی است که به شما کمک می کند تا بتوانید بعضی از عملکردهای بدن خود مانند فشار خون، تنش های عضلانی، نرخ ضربان قلب و… را کنترل نمایید. معمولا برای این کار از گیرنده های الکتریکی استفاده می شود که با استفاده از آن ها اطلاعات مورد نیاز به بدن شما انتقال داده خواهد شد. در نتیجه شما می‌ توانید به راحتی اطلاعات را دریافت کنید. این کار باعث می گردد تا واکنش های بدن کنترل گردد یا تغییر کند. به طور کلی می ‌توان گفت هدف اصلی از انجام بیوفیدبک آن است که با کمک تغییراتی نامحسوس یک اثر عالی در بدن ایجاد گردد. در ادامه قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد بیوفیدبک در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

بیوفیدبک چیست؟ 

همان طور که گفته شد دستگاه Bio Feedback بیوفیدبک نوعی تکنیک است که باعث ایجاد تغییراتی در بدن افراد می گردد. در نتیجه باعث بهبود بعضی از عملکردهای آن خواهد شد. در واقع عملکردهای بدنی انسان به دو قسمت ارادی و غیرارادی دسته ‌بندی شده اند. عملکرد های ارادی انسان را می توان شامل حرکت هایی که آگاهانه هستند مانند حرکت دادن دست ها دانست. اما حرکت هایی همچون تنفس، امواج مغزی، ضربان قلب و… که کنترل آن ها به صورت آگاهانه انجام نمی‌ گیرد عملکرد های غیر ارادی نامیده می شوند.

جالب است بدانید که سیستم عصبی خودمختار انسان مسئول تنظیم فعالیت های غیر ارادی می باشد. اما قرار گرفتن در برابر عواملی مانند بیماری، استرس، ترس، فشار های عصبی و… باعث ایجاد اختلال در این عملکرد ها خواهند شد. در این زمان باید از روش های پزشکی برای درمان و کنترل این عملکردها استفاده شود. امروزه از یک تکنولوژی بسیار نوین و پیشرفته برای درمان استفاده می کنند که به آن  بیوفیدبک گفته می ‌شود. این درمان را به طور کلی می توان نوعی تکنیک ذهنی و بدنی دانست که به افراد کمک می کند تا فعالیت های غیر ارادی بدن خود را کنترل نمایند.

بیوفیدبک

نحوه عملکرد بیوفیدبک: 

بیوفیدبک از جمله درمان هایی است که به صورت سرپایی در بیمارستان یا حتی کلینیک انجام می شود. این درمان طی چند جلسه انجام خواهد شد که هر جلسه حدود نیم ساعت تا یک ساعت طول می ‌کشد. بهتر است بدانید برای استفاده از این درمان باید مراحل مختلفی را طی کنید که این مراحل شامل موارد زیر است.

همان طور که می دانید از بیوفیدبک برای درمان های مختلفی استفاده می‌ شود. بنابراین ابتدا باید مشخص شود که کدام ناحیه تحت درمان قرار می گیرد. زیرا ممکن است نیاز باشد تا لباس خود را درآورید تا محل مورد نظر به راحتی قابل دید باشد.

همچنین ممکن است نیاز به استفاده از ملحفه یا گان داشته باشید که در این صورت پرستار وسایل مورد نیاز را به شما خواهد داد.

در مرحله دوم برای این که درمانگر بتواند الکترود ها را به راحتی بر روی پوست نصب کند باید بر روی تخت قرار بگیرید.

این الکترود ها به یک دستگاه دیگر وصل شده اند که وظیفه جمع آوری اطلاعات نسبت به عملکرد های بدن را دارد و پاسخ های مناسب را نیز به بدن انتقال می دهد.

در کل هدف اصلی از انجام این کار کنترل عملکردهای بدن، تغییر آن ها و حتی انتقال پاسخ های مناسب می باشد.

علاوه بر این موارد، زمان انجام بیوفیدبک درمانگر به شما در انجام آرام‌ سازی، مراقبه یا حتی تنفس بهتر کمک می کند.

مزایای استفاده: 

معمولا افراد به دلیل این که بیوفیدبک از جمله روش ‌های غیر تهاجمی است از آن استفاده می‌ کنند. اما این روش مزایای دیگری نیز دارد که می ‌توان به کاهش نیاز به استفاده از داروها یا حتی حذف کامل آن ها اشاره کرد. علاوه بر آن در مواردی این روش باعث می‌ شود تا از اثرات و همین طور فواید داروها افزایش پیدا کند.‌ در کل می توان گفت این روش درمانی به افراد کمک می ‌کند تا بیشتر احساس سلامتی نمایند و بر روی آن کنترل داشته باشند. همچنین بهتر است بدانید خانم هایی که در دوران بارداری قرار دارند و نمی توانند از داروها برای درمان استفاده کنند می توانند با این روش به درمان اختلالات خود بپردازند. علاوه بر این موارد بیوفیدبک تاثیر بسیار عالی در افزایش تمرکز، اصلاح رفتارهای غلط، کاهش استرس، بهبود خلق و خو و … خواهد داشت.

مشاوره رایگان جهت استعلام قیمت و نحوه خریدمحصولات

Call Now