دستگاه بیوفیدبک چیست

دستگاه بیوفیدبک

یکی از پرکاربرد ترین دستگاه ها برای بهبود سلامتی دستگاه بیوفیدبک می باشد. در واقع این دستگاه دارای نوعی حسگر الکتریکی است که اتصال این حسگر ها به بدن موجب می گردد تا اطلاعات مربوط به عضلات، اعصاب، فعالیت های غیر ارادی و … به طور صحیح اندازه گیری و پردازش شوند. پس از آن اطلاعات دیگری از دستگاه به بدن انتقال داده می شود که موجب بهبود سلامتی خواهد شد. این دستگاه برای درمان های دیگری همچون اضطراب یا استرس نیز کاربرد دارد و موجب آرام بخشی ذهن افراد می گردد. به طور کلی می‌ توان گفت که دستگاه بیوفیدبک باعث خواهد شد تا بیماران بتوانند نسبت به عملکرد های غیر ارادی خودآگاهی بیشتری به دست آورند‌ و آن ها را کنترل نمایند. در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی عملکرد دستگاه بیوفیدبک در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

دستگاه بیوفیدبک

چگونگی عملکرد دستگاه بیوفیدبک: 

دستگاه بیوفیدبک با انتقال فیدبک های صوتی یا تصویری به شما کمک می ‌کند تا تغییرات بسیار ظریفی را بر روی عملکرد بدن و آرام کردن آن ها داشته باشید. البته این تغییرات به تدریج انجام خواهد شد و طی چند جلسه صورت می گیرد. همچنین بهتر است بدانید که برای درمان باید ابتدا بیمار با کمک این دستگاه  بر روی عملکردهای بدن کنترل پیدا کند. پس از آن که کنترل ها به خوبی انجام گرفت تمرینات بدون نیاز به دستگاه انجام خواهد شد تا  فرد مهارت بیشتری در این زمینه پیدا کند.

برای توضیح چگونگی عملکرد دستگاه بیوفیدبک می توان گفت این دستگاه ابتدا سیگنال های الکتریکی را از بدن دریافت می کند.‌ پس از آن سیگنال ها در دستگاه پردازش شده و به صورت اطلاعات صوتی و تصویری نمایش داده می شوند. سپس عملکرد مناسب مشخص شده و به بیمار انتقال داده می شود تا بتواند فعالیت های بدن را کنترل نماید.

کاربردهای دستگاه بیوفیدبک: 

امروزه دستگاه بیوفیدبک برای درمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و طیف گسترده از شرایط عضلانی و عصبی بدن را پوشش می ‌دهد. به طور کلی می ‌توان گفت این دستگاه حدوداً برای درمان ۱۵۰ بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله پرکاربرد ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی اختیاری ادرار
 • ضعف ماهیچه ها
 • فشار خون
 • ضربان قلب نامنظم
 • بیماری صرع
 • استفراغ و تهوع
 • اختلال روده تحریک پذیر
 • آسم
 • مشکلات روده و معده
 • بهبود عضلات در صورت آسیب دیدگی
 • دندان قروچه
 • ضعف و اختلال ماهیچه ها به دلیل سکته
 • و…

دستگاه بیوفیدبک

ویژگی های دستگاه بیوفیدبک:

همان طور که گفته شد دستگاه Bio Feedback در علم پزشکی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و در حال ارتقا می باشد. این دستگاه به دلیل این که موجب درمان بیماری های متنوعی می شود و تاثیر بسیار عالی در ارتقای سلامت افراد دارد در مدل های متفاوتی تولید شده است‌. همین موضوع باعث گردیده تا مدل های مختلفی از آن در بازار وجود داشته باشد.

اما به طور کلی می توان گفت یک دستگاه به روز باید دارای ویژگی هایی مختلفی می باشد. از جمله این ویژگی ها می توان به داده برداری دقیق و صحیح، وجود نرم افزار بسیار پیشرفته برای آنالیز و همین طور ثبت داده ها، وجود سنسورهای فشار، دما، تنفس و مقاومت پوست و… می باشد. همچنین بهتر است بدانید که این دستگاه توانایی ثبت EXG چشم ها، مغز، قلب و حتی عضله ها را به صورت ترکیبی خواهد داشت. علاوه بر آن دستگاه های امروزی به گونه ای طراحی شده اند که وزن بسیار کمی دارند و قابل جابجایی هستند. همچنین از دیگر ویژگی های این دستگاه آن است که به راحتی راه اندازی خواهد شد و دارای باتری قابل شارژ است.

سخن آخر: 

امروز تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته ایی در علم پزشکی برای درمان مشکلات و بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از جدیدترین و پرکاربردترین این دستگاه ها دستگاه بیوفیدبک می باشد. این دستگاه در علم پزشکی کاربرد های بسیار متنوعی دارد و برای درمان بیماری های مختلف عصبی و عضلانی همچون اختلال ماهیچه ها، اضطراب و استرس، مشکلات روده و معده، ضعف ماهیچه ها و… استفاده خواهد شد. در واقع این دستگاه دارای الکترود های خاصی است که با اتصال آن ها به بدن اطلاعات مورد نیاز جهت درمان دریافت می شود. سپس این اطلاعات به صورت فیدبک های صوتی یا تصویری پردازش شده و در اختیار پزشک قرار می ‌گیرد. اطلاعات به دست آمده به پزشک کمک می کند تا بتواند واکنش ‌های مناسب برای درمان را  مشخص نمایند و به بیمار انتقال دهد. به طور کلی می ‌توان گفت این دستگاه یک گزینه عالی برای بهبود سلامتی به شمار می آید.

مشاوره رایگان جهت استعلام قیمت و نحوه خریدمحصولات

Call Now